Kamień w ogrodzie i jego wykorzystanie

Kamień w ogrodzie

Ostatnie lata przyniosły zdecydowany renesans architektury ogrodowej. Moda na urządzanie pięknych i zaplanowanych ogrodów rozwinęła się na tyle, by objąć również planowanie tarasów i altan, a także tworzyć przestrzenie codziennego użytku, komponujące się z elewacją domu i ozdobami ogrodzeń. Posesja znajdująca się w granicach działki ma być spójna pod każdym względem.
Doskonałym elementem łączącym wszystkie przestrzenie, które znajdują się w sferze działań architektów jest kamień naturalny. Można go wykorzystać zarówno we wnętrzach, ale również idealnie sprawdzi się na zewnątrz, gdzie wytrzyma różnorodność pogodową, jaka jest charakterystyczna dla naszego klimatu. Ciepłe i słoneczne lato, wietrzna i deszczowa jesień, mroźna zima, a także mokra wiosna – nic nie jest w stanie wpłynąć na jakość kamienia naturalnego, tym bardziej, że jest to element ściśle z naturą powiązany.
Podstawową cechą, która wynika z odpowiedniego wyboru i użycia materiałów w ogrodach jest schludność. Dobrze zaplanowana przestrzeń, jeśli jest zadbana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, buduje ogólne wrażenie schludności. W takich miejscach przyjemnie się wypoczywa i skutecznie ładuje energetyczne akumulatory.
Najczęściej już od wejścia widać, że zadbana posesja jest spójna. Ogrodzenie, piękna ścieżka, która prowadzi w stronę domu, ozdobne murki i dopracowane tarasy, a także baseny czy oczka wodne osadzone w niewidocznym z zewnątrz zaciszu – to wszystko daje ogromne możliwości architektom. W każdym z tych miejsc można zastosować kamień naturalny.
Ścieżka, która została wyłożona kostką granitową, elewacja domu z pięknych płyt, taras z płytek antypoślizgowych, ozdobne rabaty, na których króluje kora kamienna, obrzeża domu obsypane gresem, murki ogrodowe z gabionów wypełnionych łupkiem lub otoczakami. Oczka wodne ozdobione kamieniem naturalnym, basen wyłożony płytkami. To wszystko musi ze sobą idealnie współgrać, tworząc jedną, spójną całość.
Najczęściej otoczenie domu zaprojektowane jest tak, by móc po nim spacerować, odkrywając powoli nowe, atrakcyjne zakątki. Może się wydawać, że to prosta przestrzeń, ale podczas takiego spaceru bardzo łatwo zrozumieć, jak wiele zastosowań w ogrodzie ma kamień naturalny. Niewysoki murek bardzo często akcentuje zmianę nastroju, wprowadza ciekawy charakter labiryntu i prowokuje do poszukiwania przejść na tajemniczą drugą stronę. Jest on idealny do oddzielania stref: odpoczynku, zabawy, sportu. Porządkuje i subtelnie zaznacza granicę, która nie zawsze jest tak trwała, gdy próbujemy ją stworzyć z zielonych roślin.
Kamień naturalny dzięki swojej unikatowości jest ozdobą, która zawsze dopasuje się do otoczenia. Ważne, by nie zakłócić proporcji i odpowiedniego kolorystycznego minimalizmu, dzięki któremu w wybranych przestrzeniach przyjemnie się odpoczywa.
Co ważne, połączenie kamienia naturalnego z pięknem zieleni ogrodowej zawsze będzie idealne, gdyż wszystko, co naturalne jest spójne i pożądane. Tym bardziej, że ogród to nasz kawałek przyrody, więc jeśli dążymy do stworzenia w nim namiastki krajobrazu naturalnego, z pewnością znajdziemy miejsce dla kompozycji wykonanych z kamienia naturalnego. Szukając odpowiedniego wzorca, warto zatem czerpać z rozwiązań, które podejrzeć możemy w środowisku naturalnym (ogrody skalne, strumyki i stawy – to wszystko jest zaczerpnięte z natury).
Co więcej większość miłośników ogrodów naturalnych mówi wprost, że bez kamienia naturalnego ich ogrody straciłyby swój urok. To dzięki kamieniom rabaty stają się bardziej efektowne i sprawiają wrażenie trwale osadzonych w przestrzeni. Można pokusić się również o stworzenie podniesionych rabat, które przeplecione suchymi strumykami idealnie zostają nawodnione podczas deszczu, gdy woda spływa po kamieniach na wszystkie skalne poziomy.
Układanie takiego budulca nie jest trudne, choć często wymaga sporej siły, a nawet ciężkiego sprzętu. Sam układ jest raczej intuicyjny. Istotne jest to, by był estetyczny. Więcej pracy należy włożyć w tworzenie kamiennego murku, grilla czy paleniska, ale choć to praca wymagająca, z całą pewnością unikatowy efekt sprawi, iż warto się jej podjąć.
Przed podjęciem działań należy rozważyć jaki rodzaj kamienia idealnie sprawdzi się w ogrodowej przestrzeni i podkreśli piękno zieleni, która tam króluje. Wszelkiego rodzaju nadmiar z pewnością nie będzie wpływał korzystnie na spójność, o której mowa. Warto zastanowić się nad rodzajem budulca, który spełni wszystkie oczekiwania i zrealizuje całość aranżacyjnych potrzeb w ogrodowej przestrzeni.

Kamienne propozycje do ogrodu :

Kostka granitowa – dzięki procesowi obróbki mamy do czynienia z regularną formą, która tworzy przepiękny i spójny wzór. Układanie tego kamienia polega na tworzeniu kolejnych rzędów, które przylegają do siebie.

Kamienie łupane – ich obróbka polega na rozbijaniu wielkich kamieni na kawałki, a następnie rozłupaniu ich pod określonym kątem. Ten rodzaj budulca jest bardzo popularny jak, aczkolwiek nieco trudniejszy w użyciu, ponieważ wymaga większej kreatywności.

Kamień polny – jest to najczęściej produkt nieobrobiony, najbardziej naturalny. Sprawdzi się doskonale podczas tworzenia rabat, oczek wodnych i ozdabiania tzw. muru dzikiego, który charakteryzuje się efektem przemieszania warstw, ponieważ ten budulec ma bardzo nieregularną formę i różne wielkości.

Otoczaki – to kamienie rzeczne, które mają gładką, obłą powierzchnię, powstałą na skutek działania wody. Są zróżnicowane pod względem wielkości, ale w mniejszym stopniu niż kamienie polne. To materiał, który w ostatnich latach zyskał wielu amatorów wśród architektów zieleni.

Grys – to kruszywo różnej wielkości i różnego gatunku, które doskonale łączy wszelkiego rodzaju elementy znajdujące się w ogrodzie. Ogromny wybór kolorystyczny, a także wyjątkowa trwałość i atrakcyjna cena sprawiają, że jest to doskonałe wykończenie przestrzeni użytkowej.

Płytki granitowe i marmurowe – są idealne jako posadzka. Stonowane barwy bywają ponadczasowe, zaś ich trwałość pozwala na wykończenie nimi tarasów, przedsionków i innych powierzchni, które mają kontakt ze zmiennym klimatem. Wyjątkowość i wytrzymałość to cechy, które doskonale charakteryzują ten rodzaj materiału.
Kamień naturalny to ozdoba, która sprawdza się wszędzie, a jej zastosowanie jest nie do przecenienia, ponieważ wyłącznie wyobraźnia może nas ograniczyć podczas używania tego budulca. Warto zainwestować w to trwałe piękno, ponieważ ogród jest naszą wizytówką przez lata, dlatego należy dopasować do niego takie detale, które równie długo będą cieszyć oko właścicieli.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, która dostępna jest na stronie internetowej, można tam odnaleźć najszerszą gamę produktów, które stworzone zostały z myślą o pięknych ogrodach:

www.kamieniarstwo.com.pl
www.plytki-granitowe.pl
www.plytki-granitowe.com
www.schodygranitowe.com.pl

Wróć do aktualności