Ogrodzenia i murki z kamienia naturalnego

Pomysłów na użycie kamienia jest sporo. Z pewnością będą one doskonałą ozdobą ogrodzeń i murków, które są wizytówką naszego domu i ogrodu.

To właśnie ogrodzenie jest pierwszym elementem stanowiącym o niepowtarzalności naszej przestrzeni, dlatego coraz częściej przy pięknych domach, równie ważny jest wygląd ogrodzenia. Różnorodność materiałów i pomysłów pozwala tworzyć naprawdę ciekawe rozwiązania.
Dawniej, masywne mury miały charakter wyłącznie obronny, można uznać, że w dzisiejszych czasach jest bardzo podobnie – chronią, ale intymność właścicieli. Zdarza się tak, że szczelnie otaczają całą powierzchnię działki, tworząc tym samym prawdziwe enklawy ciszy i spokoju. Stalowe lub drewniane przęsła dodają im lekkości i przejrzystości, dzięki czemu wyznaczają granicę działki, ale nie izolują od świata zza płotu.

Kamienne możliwości
Najczęściej, tworząc kamienne murki, stosuje się granity, kwarcyty, wapienie lub piaskowce, ponieważ to najtwardsze i najbardziej wytrzymałe budulce, które doskonale łączą się z innymi materiałami. Można też kupić kamień nieregularny, łupany i taki w postaci regularnych ciosów. Granity i kwarcyty są bardzo trwałe i nie muszą być niczym zabezpieczone, zaś piaskowiec i wapień lepiej chłoną wodę, zanieczyszczenia i mogą zostać porośnięte glonami, dlatego warto pokryć je impregnatem.
Budowa kamiennego ogrodzenia bywa czasochłonna, ponieważ poszczególne elementy trzeba do siebie dopasować, używając odpowiedniej ilości zaprawy. Im mniejsze elementy, tym więcej cierpliwości i dokładności potrzeba podczas ich montażu. Taka mozaika przypomina trochę układanie puzzli. Ważna jest precyzja i prawidłowy koncept, by ogrodzenie cieszyło nas przez lata.
Warto nadmienić, że bardzo rzadko można spotkać ogrodzenie, które swoim wyglądem przypomina prawdziwy mur. Zwykle dodaje się coś, co sprawia, że zostanie przełamana prosta linia klasycznego, ciężkiego muru. Przykładem mogą być wypukłe fugi, regularnie powtarzające się otwory, niewymuszona nieregularność, która wynika z kształtu kamienia, a także wstawki z innych materiałów, które wykonane są w równych odstępach. Ważne jest, by w z tej gamy możliwości wybrać tę, która będzie najodpowiedniejsza i skrupulatnie ją zastosować, eliminując inne pomysły. Kamień nie lubi przepychu. Jest materiałem, w którego prostocie tkwi całe piękno.

Co wybrać?
Kamienie ciosane – dzięki procesowi obróbki mamy do czynienia z regularną formą, która tworzy przepiękne ogrodzenia. Układanie tego kamienia polega na tworzeniu kolejnych warstw, które przylegają do siebie w spójny sposób.

Kamienie łupane – ich obróbka polega na rozbijaniu wielkich kamieni na kawałki, a następnie rozłupaniu ich pod określonym kątem. Ten rodzaj budulca jest równie popularny jak kamień ciosany, aczkolwiek nieco trudniejszy w montażu, ponieważ wymaga większej kreatywności.

Kamień polny – jest to najczęściej produkt nieobrobiony, najbardziej naturalny. Sprawdzi się doskonale podczas tworzenia tzw. muru dzikiego, który charakteryzuje się efektem przemieszania warstw, ponieważ ten budulec ma bardzo nieregularną formę i różne wielkości.

Otoczaki – to kamienie rzeczne, które mają gładką, obłą powierzchnię, powstałą na skutek działania wody. Są zróżnicowane pod względem wielkości, ale w mniejszym stopniu niż kamienie polne. To materiał, który w ostatnich latach zyskał wielu amatorów wśród architektów.

Inspiracje
Ogrodzenia muszą pasować do architektury budynku. Wokół domów utrzymanych w klasycznym stylu dobrze będą wyglądać tradycyjne ogrodzenia złożone z trzech elementów: przęseł, słupków i podmurówki. Słupki i cokół mogą tworzyć większe fragmenty muru, by podkreślić piękno kamienia, zaś przęsło z drewna lub stali może być symboliczne i niewielkie.
Nowoczesne ogrodzenia cechuje prostota i pewna surowość. Bardzo często są one projektowane razem z domami, by tworzyły kompatybilną całość. Warto dodać, jak wiele zależy w tym wypadku od kolorystyki. Dzięki jasnym kamieniom i podobnej stylistyce przęseł ogrodzenie sprawia wrażenie przyjaznego, zapraszającego i lekkiego, ciemne i agresywne kolory mogą zostać odebrane inaczej. Sprawiają wrażenie ciężkich i nieprzyjaznych murów.
Warto podkreślić, że każde ogrodzenie posiada dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona i wyznaczenie granic posesji, zaś druga to stworzenie ram ogrodu, który znajduje się wokół domu. Oba zastosowania muszą iść ze sobą w parze, by cieszyć oko właścicieli.
Gabionowe ścianki, stają się coraz bardziej popularne. Mają zalety murowanego ogrodzenia kamiennego – dobrze izolują wnętrze posesji, zatrzymują spaliny i kurz, a także tłumią hałas. Są proste w budowie i nie sprawiają wrażenia ciężkich murów. Tworzy się je z niskich drucianych klatek wypełnionych kamieniami, które ustawia się jedna na drugiej i spina łącznikiem z drutu.
Warto podkreślić, że kamienne murki bardzo często mogą oddzielać strefy w ogrodzie. Jeśli wybieramy ogrodzenie, przez które sporo widać, a chcemy mieć przestrzeń, która będzie tylko dla nas, możemy zastosować dodatkowe murki w architekturze ogrodowej. Często stosuje się do tego celu zielone żywopłoty, ale można stworzyć bardzo piękną, kamienną dekorację, która osłoni taras, odgrodzi strefę widoczną od strony drogi, od tej, która ma być przestrzenią intymną. Warto rozważyć taki pomysł.

Dla kogo kamień?
Kamienne ogrodzenia nigdy nie wychodzą z mody. Upływający czas bardzo często im służy, ponieważ to materiał bardzo wytrzymały i efektowny. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się na większych przestrzeniach, gdyż powstający dzięki nim cień nie stanie się ograniczeniem. Niewielkie działki mogłyby ucierpieć z powodu braku światła.
Jest to materiał dla wszystkich, którzy cenią sobie strukturę i prostotę. Kamienie naturalne doskonale korespondują z pasami elewacji wykonanymi z tego samego materiału. Z pewnością doskonale połączy inne materiały, które mają wejść w skład ogrodzenia. Jego kolorystyka jest uniwersalna i zadowoli każdego klienta. Doskonale połączy się również z zielenią ogrodu i elementami, które znajdują się na posesji.
Nie jest to tani produkt, ale warto podkreślić, iż jego trwałość i jakość nie ma sobie równych. Klinkier, bloczki betonowe, cegły ceramiczne, stal, aluminium czy drewno to produkty mniej wytrzymałe. Świadczy o tym chociażby sam fakt, że kamień naturalny to podstawowy element budowli, używany już od najdawniejszych czasów, który tak naprawdę możemy podziwiać również dziś.
Moda na ogrodzenia systemowe wyparła szeroką gamę zastosowań kamienia naturalnego i traktuje ten budulec jako dodatek potrzebny podczas wykończenia słupków i cokołów, ale warto pochylić się nad propozycją ogrodzeń i murków kamiennych, ponieważ są one zindywidualizowane i z pewnością zachwycą każdego, kto ceni sobie piękno i niepowtarzalność, którą można połączyć z jakością.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, która dostępna jest na stronie internetowej, można tam odnaleźć najszerszą gamę produktów, które stworzone zostały z myślą o zastosowaniu podczas budowania całych ogrodzeń (także ich składowych części: słupków, cokołów), a także murków i gabionów:

www.kamieniarstwo.com.pl
www.plytki-granitowe.pl
www.plytki-granitowe.com
www.schodygranitowe.com.pl

Wróć do aktualności